Dwa światy

Koło naukowe pedagogiki resocjalizacyjnej „Dwa Światy”

     Koło naukowe „Dwa Światy” istnieje od 2009 roku. Od początku istnienia myślą przewodnią jest współpraca z zakładami karnymi. Jesteśmy ukierunkowani na aktywność, wychodząc z założenia, aby dać jak najwięcej. Skupiamy się na bezpośredniej pracy z osobami pozbawionym wolności realizując różnego rodzaju programy o charakterze resocjalizacyjnym i readaptacyjnym. Wśród podjętych działań można wyszczególnić między innymi: kurs nauki języka angielskiego, kurs savoir vivre, nauka obsługi komputera, umiejętność obsługi edytorów tekstowych i programów graficznych, działalność twórczą itp. Istotnym, jak nie najistotniejszym elementem pracy koła jest aktywizacja środowiska studenckiego na rzecz pracy resocjalizacyjnej. Od początku istnienia koła, jego opiekunem jest dr Mariusz Snopek.

Ponadto, podejmujemy się także rozpowszechniania twórczości więziennej w środowisku akademickim. Organizowaliśmy między innymi wystawy pt. „Efekty więziennej izolacji” (m.in. Opole, Wrocław, Olsztyn, Gliwice, Płock), koncerty zespołów więziennych (m.in. Paragraf 64), wykłady otwarte z pracownikami służby więziennej oraz ze skazanymi itp. Kilka razy w roku organizujemy różnego rodzaju zbiórki na rzecz jednostek penitencjarnych (m.in. dla Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach Opolskich, Oddziału Zewnętrznego w Turawie, Zakładu Karnego w Raciborzu, Zakładu Karnego w Iławie itd.). Do tej pory – dzięki przychylności studentów i pracowników Instytutu Nauk Pedagogicznych – udało nam się zebrać ponad 1600 książek, 450 zabawek (dla dzieci osób osadzonych) oraz 750 materiałów niezbędnych do prowadzenia zajęć kulturalno-oświatowych (papier, długopisy, farby, płótna, instrumenty muzyczne itp.).

Organizujemy także „wycieczki” studentów do zakładów karnych. Gościliśmy między innymi w Zakładzie Karnym nr 2 w Strzelcach Opolskich, w Oddziale Zewnętrznym w Turawie, Zakładzie Karnym w Raciborzu, jak również w Areszcie Śledczym w Toruniu. Sumując, dzięki życzliwości dyrektorów jednostek penitencjarnych, specyfikę pracy resocjalizacyjnej poznało już ponad 350 studentów. „Dwa światy” gościło także w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim oraz Uniwersytecie Adam Mickiewicza w Poznaniu.

Osoby zainteresowane aktywnym uczestnictwem w kole naukowym „Dwa Światy” mogą zgłosić się do jego opiekuna, tj. dra Mariusza Snopek (pokój 309 INP).

Interdyscyplinarne koło

Interdyscyplinarne Koło Naukowe Pedagogiki, Psychologii i Medycyny Prenatalnej i Perinatalnej rozpoczęło swoją działalność w styczniu 2018 roku. Celem naszej działalności było zdobywanie oraz szerokie propagowanie interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu pedagogiki, psychologii i medycyny prenatalnej i perinatalnej oraz rozpoczęcie projektu naukowo-badawczego pt. Poród i narodziny – wydarzenia życiowo doniosłe.

W 2019 roku nasza działalność skupiła się na pracy naukowo-badawczej (kontynuacja projektu naukowo-badawczego pt. Poród i narodziny – wydarzenia życiowo doniosłe; udział w międzynarodowych badaniach pt. Ocena poziomu stresu w okresie ciąży), działalności popularyzującej wiedzę (przygotowanie 6 artykułów naukowych z zakresu pedagogiki prenatalnej do Magazynu Pielęgniarki i Położnej) oraz stałym poszerzaniu własnego poziomu wiedzy (udział w wykładzie dr Emilii Lichtenberg-Kokoszki pt.  Rodzicielstwo adopcyjne i zastępcze w kontekście prenatalnego i perinatalnego okresu życia podopiecznych, Konferencji naukowo-szkoleniowej: Położna, Kobieta i Zdrowie, organizowanej przez Wydział Nauk Medycznych Kierunek Położnictwo Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej  w Opolu oraz warsztatach szkoleniowych „Zrozumieć dziecko z FASD”  organizowanych przez Diecezjalną Fundację Ochrony Życia.

W 2020 roku wciąż kontynuujemy międzynarodowe badania pt. Ocena poziomu stresu w okresie ciąży. Planujemy przygotowanie kolejnych publikacji naukowych oraz udział w wykładach i warsztatach szkoleniowych oraz podjęcie współpracy z innymi kołami naukowymi z terenu kraju i zagranicy.

Sprawozdanie Nowy Sącz

Sprawozdanie z XI Międzynarodowej Konferencji Pedagogicznych Kół Naukowych
w Nowym Sączu

 

W dniach 5-6 grudnia 2019r. odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa na temat Potrzeby współczesnego dzieciństwa. Organizatorem konferencji był Instytut Nauk Pedagogicznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu oraz działające w Instytucie Koło Naukowe Pedagogów.

Konferencja składała się z dwóch integralnych części, teoretycznej i warsztatowej. W części teoretycznej zwrócono uwagę potrzeby współczesnego dzieciństwa oraz problemy, które w tym okresie występują. Natomiast część warsztatowa dotyczyła możliwości wykorzystania aktywnych form terapeutycznych i stymulujących, przedstawiono metodę masażyków relaksacyjnych Marty Bogdanowicz, metodę Rudolfa Labana oraz gry aktywizujące.

W Konferencji uczestniczyli członkowie kół naukowych z ośrodka zagranicznego –  Prešovskej univerzity v Prešove; ośrodków krajowych – Uniwersytetu Opolskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu oraz nauczyciele akademiccy.

Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego reprezentowali studenci z dwóch kół naukowych – Koła Naukowego Pedagogiki Wczesnoszkolnej oraz Studenckiego Koła Naukowego Pedagogów Specjalnych. W konferencji uczestniczyły trzy przedstawicielki Koła, studentki II roku Pedagogiki specjalnej Dominika Piznal, Katarzyna Rzeczkowska i Julia Zeprzałka. Opiekę merytoryczną nad uczestnikami Konferencji sprawowała Pani dr Anna Malec