Katedra Pedagogiki Specjalnej, wspólnie z Kuratorium Oświaty w Opolu, była współorganizatorem konferencji naukowej „Edukacja włączająca dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu”. Konferencja odbyła się 8 lutego 2023 r. i miała charakter hybrydowy. W Auli A i B Uniwersytetu Opolskiego zgromadziło się około 250 uczestników, natomiast on-line w konferencji wzięło udział około 100 uczestników. Świadczy to o dużym zainteresowaniu podjętą problematyką wśród nauczycieli, studentów, jak również kadry zarządzającej oświatą.

Wśród prelegentów znalazła się Elżbieta Neroj, Zastępca Dyrektora Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz dr hab. nauk medycznych Monika Szewczuk-Bogusławską – specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, adiunkta w Katedrze i Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, konsultanta w dziedzinie psychiatrii dziecięcej.

Katedrę Pedagogiki Specjalnej reprezentowali:

• dr Weronika Kurcz, która wygłosiła referat „Edukacja włączająca – szansą czy zagrożeniem dla uczniów ze spektrum autyzmu”;
  • dr Beata Górnicka, która wygłosiła referat „Współpraca szkoły i rodziny w pomocy psychologiczno-pedagogicznej dziecku ze spektrum autyzmu”;
  • dr Mariusza Garbiec, który wygłosił referat „Uczeń ze spektrum autyzmu w przestrzeni szkoły ogólnodostępnej – implikacje dla praktyki”,
  • mgr Alicja Wróblewska, która wygłosiła referat „Funkcjonowanie ucznia z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – z doświadczeń pedagoga specjalnego”.

Ważnym wydarzeniem konferencji był fakt, iż połączyła się z nami za pomocą łączy internetowych Marzena Machałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Pełnomocnik Rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego.

O konferencji przygotowały relację następujące Media:

Radio Doxa

Radio Opole