Współpraca z instytucjami zewnętrznymi

Uniwersytet Opolskie

W trakcie opracowywania programu kształcenia zgodnie z PRK Rada Programowa INP współdziałała z interesariuszami zewnętrznymi. Interesariuszami są instytucje, z którymi Instytut Nauk Pedagogicznych współpracuje w zakresie:

• organizacji i realizacji staży oraz praktyk studenckich wynikających z programu kształcenia na kierunku studiów Pedagogika specjalna;
  • realizacji, w siedzibach Interesariuszy i Instytutu Nauk Pedagogicznych UO, wycieczek dydaktycznych, prelekcji, wykładów, konsultacji i innych przedsięwzięć wynikających z bieżących potrzeb;
  • realizacji zadań związanych z prowadzeniem badań, gromadzeniem i upowszechnianiem informacji, promocją statutowej działalności, szczególnie w obszarze działań podejmowanych na rzecz osób z niepełnosprawnością i ich społecznej integracji;
  • realizacji wspólnych działań i projektów naukowych, badawczych, edukacyjnych, społecznych i innych;
  • tworzenia możliwości realizacji tematów prac dyplomowych studentom kierunku studiów Pedagogika specjalna;
  • współorganizacji i wzajemnego uczestnictwa w konferencjach i szkoleniach, zarówno dla studentów, jak i pracowników;
  • tworzenia, wzmacniania i rozbudowy szeroko pojętej sieci wsparcia dla osób z niepełnosprawnością, w ramach działalności statutowej prowadzonej przez Interesariuszy i Instytut Nauk Pedagogicznych UO;
  • generowania nowych inicjatyw.

Współpraca z Interesariuszami stanowi bardzo istotny element łączenia teorii z praktyką, tj. zdobywania przez studentów wiedzy i umiejętności w ramach zajęć na Uczelni i wykorzystywania ich w działaniach w ramach instytucji.

W fazie opracowania program kształcenia na kierunku Pedagogika specjalna prowadzono konsultacje z dyrekcją i przedstawicielami następujących instytucji:

• Wydział Oświaty Urzędu Miasta Opola,
  • Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział w Opolu,
  • Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu,
  • Przedszkole Publiczne Specjalne Nr 53 „Iskierka” w Opolu,
  • Przedszkole Publiczne Integracyjne nr 51 w Opolu,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Musioła w Opolu,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 14 im. Adama Mickiewicza w Opolu,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 8 w Opolu,
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 24 w Opolu,
  • Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu.

Z wymienionymi Interesariuszami Instytut Nauk Pedagogicznych zorganizował spotkanie 12 grudnia 2017 r. Współpraca z interesariuszami odbywa się na podstawie podpisanych porozumień o współpracy.

Współpraca z Interesariuszami stanowi bardzo istotny element łączenia teorii z praktyką, tj. zdobywania przez studentów wiedzy i umiejętności w ramach zajęć na uczelni i wykorzystywania ich w działaniach w ramach instytucji. Ważną rolę odgrywają również interesariusze wewnętrzni, którymi są: Centrum Edukacji Ustawicznej UO, Pełnomocnik Rektora UO ds. Osób Niepełnosprawnych, a także Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UO, Akademickie Centrum Karier czy też Studenckie Centrum Kultury.