W roku akademickim 2018/19, po uzyskaniu pozytywnej opinii PKA i pozytywnej decyzji MNiSW, uruchomiono na Uniwersytecie Opolskim studia na kierunku Pedagogika specjalna na poziomie studiów licencjackich o profilu praktycznym. Na podstawie naboru ukonstytuowała się grupa 29 studentów pierwszego roku Pedagogiki specjalnej. W związku z powyższym od 1.10.2018 r. w Instytucie Nauk Pedagogicznych został utworzony Zakład Pedagogiki Specjalnej, którego kierownikiem została dr hab. Irena Mudrecka, prof. UO. W skład Zakładu weszły dwie pracownie:
- Pracownia Pedagogiki Specjalnej, w której pracowali dr Beata Górnicka, dr Przemysław Kaniok, dr Mariusz Garbiec i dr Bożena Bobeł.
- Pracownia Pedagogiki Resocjalizacyjnej – w jej skład weszli: dr hab. Anna Krasnodębska, dr Mariusz Snopek i dr Ewa Dubiel
Na podstawie § 8.1. Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz. U. z dnia 28 września 2018, poz. 1861) kształcenie na kierunku Pedagogika specjalna od 1.10.2019 r. ma odbywać się na poziomie studiów jednolitych magisterskich, dlatego wystąpiliśmy do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o stosowne uprawnienia. W dniu 9 maja 2019 r. MNiSW, po pozytywnej opinii Państwowej Komisji Akredytacyjnej, nadało Uniwersytetowi Opolskiemu uprawnienia do prowadzenia jednolitych studiów magisterskich na kierunku pedagogika specjalna.
W związku ze zmianami w Statucie Uniwersytetu Opolskiego od 1.10.2019 r. Zakład Pedagogiki Specjalnej został przekształcony w Katedrę Pedagogiki Specjalnej. Jej pracami kieruje dr hab. Irena Mudrecka, prof. UP, która równocześnie jest koordynatorem kierunku Pedagogika specjalna.